Vedeli ste, že
web stránka oslavuje 25.narodeniny?

Späť na BLOG

Poznáte meno Tim Berners-Lee? Viete, že bez tohto človeka by ste dnes nečítali tento text, neotvorili ráno online denník alebo sa neprihlásili do vášho e-shopu? Je to totiž tvorca prvej webovej stránky. Označujú ho aj za otca prvého webového prehliadača WorldWideWeb, protokolu HTTP, a tiež programovacieho jazyka HTML. Mimo mnohých ocenení, ktoré získal, ho dokonca anglická kráľovná pasovala za rytiera. Pravdepodobne mu nenapadlo, čo bude jeho vynález raz znamenať pre celý svet. A sme tu. V dobe, keď takmer všetko vrátane nakupovania prebieha online. Poďte sa ale teraz s nami pozrieť do histórie.


Internet vs. web


História

História samotného internetu sa začala písať už v 60. rokoch 20.storočia. Na počiatku bol tzv. ARPANET, z ktorého sa postupne vyvinul Internet (celosvetová sieť prepojených počítačov a serverov). Jednou z internetových služieb je aj web, systém vzájomne prepojených webstránok. Vznikol však až o pár desaťročí neskôr.

Príbeh webu sa začína projektom menom ENQUIRE. Od 1980 v CERNe (Európska organizácia pre jadrový výskum) sa Tim Berners-Lee snažil prísť na spôsob, ako vyriešiť zverejnenie, vyhľadávanie a prepojenie informácií, aby boli prístupné všetkým zamestnancom.


Úplne prvá webová stránka


Svoj cieľ dosiahol až projektom WWW. Prvý návrh projektu WorldWideWeb skomponoval tento britský inžinier a počítačový výskumník až v roku 1989.

O rok na to mal pripravené všetko, čo potreboval na prvý úspešný prenos informácií medzi HTTP klientom a serverom cez internet. Okrem HyperText Transfer Protocol (HTTP 0.9) dokončil aj HyperText Markup Language (HTML), WorldWideWeb (prvý webový prehliadač a editor v jednom), prvý softvér pre chod HTTP serveru CERN HTTPd a, samozrejme, prvý webový server s doménou a web stránku, ktorá popisovala samotný projekt.


Prvá web stránka


Prvá web stránka vyzerala presne takto a vznikla v auguste 1991. Cieľom bolo, aby odkazy z tejto stránky odkazovali na ďalšie webstránky. Prvú webstránku spustil Tim Berners-Lee z počítača NeXT. Túto spoločnosť založil Steve Jobs v období, keď odišiel z Apple.


Web, ako ho poznáme


Web

K verejnosti sa tento vynález dostal až v roku 1993. O rok na to vznikol prvý fulltextový vyhľadávač s názvom WebCrawler. A veci sa dali do pohybu. Kedysi čistý text. Dnes už musí mať poriadny web dizajn na mieru, krásne obrázky, do toho video, aktívne sociálne siete a pod.


Rytier v programátorskej zbroji


Tim Berners-Lee je dnes riaditeľom World Wide Web Consortium (W3C založil v roku 1994). Organizácia sa stará o vývoj internetu a jednotné webové štandardy. Taktiež založil World Wide Web Foundation. Pôsobí ako riaditeľ The Web Science Research Initiative (WSRI), ako vedúci výskumník v MIT Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL).

Budúcnosť webu vidí v umelej inteligencii, kedy budú systémy chápať zobrazovaný obsah. Vďaka tomu bude web rýchlejšie, inteligentnejšie a hlavne samostatne informácie vyhľadávať i triediť, odstraňovať duplikácie a pod. Uvidíme, čo nám budúcnosť prinesie. Zatiaľ sa dá očakávať čoraz väčšia interaktivita a viac multimediálneho obsahu.


percentage

Pri objednávke webu alebo e-shopu

Získavate 50 % zľavu na SEO ANALÝZU alebo ANALÝZU POUŽITEĽNOSTI

Kontaktujte nás

CEO CreativeSites
Jana Zajícová, CEO
0915 215 555
Obchodné informácie
a cenové ponuky

Sales manager
Michal Mikula
0948 940 910
Obchodný zástupca
CreativeSites, s.r.o.
Ulica Svornosti 42
82106 Bratislava
Slovenská republika
Fakturačná adresa
CreativeSites, s.r.o.
Heyrovského 8
84103 Bratislava
IČO: 36662674
DIČ: 2022226448
IČ DPH: SK2022226448
Výpis z Obchodného registra
Kontaktné miesto
Ulica Svornosti 42
82106 Bratislava
Zobraziť na mape

Kontaktný formulár

close
S čím vám pomôžeme?
+421 915 215 555
Mám
záujem