Aká je najlepšia platobná metóda pre e-shop (1. časť)

Späť na BLOG

Hotovosť, dobierka, posielanie peňazí na účet. Taký štandard. Vy chcete ponúknuť zákazníkovi niečo rýchlejšie, jednoduchšie a online. Predsa ani vás nebaví čakať niekoľko dní, kým zákazník zaplatí za svoju objednávku. Navyše pri platbe na dobierku si nákup ešte stále môže rozmyslieť. Ako si teda vybrať tú najlepšiu elektronickú platobnú bránu? Pripravili sme pre vás veľké porovnanie, aby ste sa mohli jednoduchšie rozhodnúť.

V prvom rade by ste sa mali rozhodnúť, o aké služby máte záujem. Nie každá platobná brána poskytuje všetky platobné metódy. Ako chcete, aby vaši zákazníci platili cez e-shop? Na výber máte okamžité online platby, platby cez internet banking jednotlivých bánk, platby kartou, Viamo alebo prostredníctvom elektronickej peňaženky.

Zdalo by sa, že online platby predstavujú len samé výhody. Pre zákazníka i pre vás sú pohodlné, z technického hľadiska bezpečné a vy rýchlejšie dostanete vaše peniaze. Čo je ale ich nevýhodou? Poplatky. A to za každú platbu.


Kritériá, podľa ktorých si vyberáte platobnú bránu


Výber platobnej brány

Nerozhodujte sa iba podľa výšky poplatkov. Pozerajte sa na hodnotu, ktorú za svoje peniaze dostanete. Sám dobre viete, že tá najlacnejšia služba nemusí byť najvýhodnejšia.


Dbajte napr. na prehľadnosť a použiteľnosť samotného administračného rozhrania platobného systému či kontinuálnu dostupnosť platobnej brány, t.j. bez výpadkov funkčnosti. Pri výbere platobnej brány myslite aj na to, či chcete v budúcnosti expandovať za hranice. Vaša platobná brána by v tom prípade mala zahŕňať možnosť prijímať platby zo zahraničia.


Dôležitým kritériom je aj integrácia do vášho e-shop systému. Napr. CreativeShop podporuje množstvo najväčších platobných brán, ako sú PayPal, Besteron, TrustPay, GoPay či ďalšie, ku ktorým sa o chvíľu dostaneme. Implementácia týchto systémov je jednoduchšia, rýchlejšia a lacnejšia, než keby sme prepájali úplne novú “neznámu” platobnú bránu. A teraz sa už poďme pozrieť na konkrétne služby.


Dôveryhodný TrustPay (online platby alebo platby kartou)


Výber platobnej metódy

Pôvodom slovenská spoločnosť TrustPay vyvinula svoj systém online platieb a následne k nemu pridružila aj službu TrustCard pre platby kartami. Konto TrustPay si môžete zriadiť, pokiaľ máte účet v jednej z podporovaných bánk. Platby sa na váš účet dostavia zvyčajne už do niekoľkých minút (oficiálna garancia je 24 hodín).


Váš zákazník pritom nepotrebuje žiadne TrustPay konto. V prípade TrustCard platí platobnou kartou.


Rýchle platby a spoľahlivé služby však niečo stoja. Podľa kompletného cenníka platíte poplatky nielen za každú prijatú platbu, ale aj odchádzajúcu platbu, vedenie účtu a pod. Konkrétne podmienky si viete dojednať osobitne, ale vždy musíte rátať s minimálnym transakčným poplatkom.


Dynamický mladík Besteron (online platby a platby kartami)

Online platby na e-shope

Jedna z novších, ale rýchlo sa šíriacich platobných brán, taktiež slovenského pôvodu, je Besteron. Na prijímanie platieb prostredníctvom tejto služby vám postačí akýkoľvek bankový účet. Zrýchlenie platieb však zabezpečí účet v jednej z podporovaných bánk.


Peniaze vám prichádzajú v priebehu minút, sekúnd či dokonca v reálnom čase. V závislosti od balíka, ktorý si vyberiete. Besteron sa pýši tým, že je najrýchlejšou platobnou bránou v rámci Slovenska a Česka.


V rámci Besteron cenníka si môžete vybrať buď platobné tlačidlá bánk, alebo platby kartou. Na základe toho si už vyberiete taký balík služieb, ktorý sa vám z hľadiska vášho pôsobenia viac oplatí – domáci vs. medzinárodný. Pri štandardných transakciách má Besteron stanovené minimálne poplatky. Poplatok za okamžité transakcie si však dohadujete individuálne.


Zákazník si pravdepodobne ani nevšimne, že platí cez službu Besteron. Systém je, ako vidíte, celkom nenápadný. Zákazník sa nikde neregistruje. Na využívanie Besteronu potrebuje buď internet banking v niektorej z podporovaných bánk, alebo využije platbu cez Viamo, PayPal, prípadne úhradu platobnou kartou.

Komplexná brána 24pay (online platby a platby kartami)


Rovnako ako Besteron, aj platobná brána 24pay ponúka vašim zákazníkom viaceré možnosti online platieb od internet bankingu cez okamžité online platby až po platby kartou. Podľa aktuálneho cenníka sa jednotlivé poplatky dohadujú individuálne, avšak vždy musíte počítať s transakčným poplatkom za každú prijatú platbu.


TatraPay alebo CardPay, ak máte účet v Tatra banke


Platby online na e-shope

V rámci služieb od Tatra banky máte na výber TatraPay – online platby a CardPay – platby kartou. Nespornou výhodou je naozaj rýchla transakcia na váš účet, ktorý ale musíte mať v Tatra banke. Taktiež potrebujete mať aktívny internet banking.


V tomto smere by sme vám TatraPay - online platby až tak neodporúčali. Jednoducho preto, že váš zákazník je obmedzený na vlastnenie účtu v Tatra banke. Avšak pri službe CardPay stačí, aby mal platobnú kartu. Tým ho nelimitujete. Aby ste zistili presné poplatky za transakcie, musíte kontaktovať svoju banku.Sporopay, ak máte účet v Slovenskej sporiteľni


Služba Sporopay, online platby od SLSP, umožňuje bezhotovostné platby prostredníctvom internet bankingu Slovenskej sporiteľne. Váš zákazník je však znovu obmedzený iba na účet v SLSP. Pre informácie o cenách za transakcie musíte aj v tomto prípade kontaktovať svoju banku.
A čo PayPal a ostatné? K tým sa dostaneme v pokračovaní článku. Sledujte nás. :)Pokiaľ máte záujem o implementáciu akejkoľvek platobnej metódy, najskôr musíte kontaktovať poskytovateľa danej služby. Dohodnete si s ním presné podmienky, podpíšte zmluvu a dostanete údaje potrebné na implementáciu. Potom je možné prepojiť platobnú bránu s e-shop systémom CreativeShop.

  • detail
  • dynamika
  • trendy
  • v e-commerce
18. mája 2018

Kontaktujte nás

CEO CreativeSites
Jana Zajícová, CEO
0915 215 555
Obchodné informácie
a cenové ponuky

Sales manager
Michal Mikula
0948 940 910
Obchodný zástupca
CreativeSites, s.r.o.
Ulica Svornosti 42
82106 Bratislava
Slovenská republika
Fakturačná adresa
CreativeSites, s.r.o.
Heyrovského 8
84103 Bratislava
IČO: 36662674
DIČ: 2022226448
IČ DPH: SK2022226448
Výpis z Obchodného registra
Kontaktné miesto
Ulica Svornosti 42
82106 Bratislava
Zobraziť na mape

Kontaktný formulár

close
S čím vám pomôžeme?
+421 915 215 555
Mám
záujem